Powered by : kan-studio Support by M.Saenko

Продовжують надавати консультації з питань дотримання законодавства про працю фахівці Управління з питань праці Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області громадянам, які звертаються за роз’ясненнями до спеціалістів – а особливо, останнім часом, це є питання державних гарантій працівників у трудових правовідносинах.

 

 


І не дарма громадяни все частіше цікавляться даною темою, адже для працівників, які вже працюють, та для тих, які мають намір влаштуватися на роботу, важливо розуміти способи виплати і розміри заробітної плати та їх вплив на соціальне та пенсійне забезпечення.

Фахівці Управління з питань праці продовжують наголошувати, що офіційне працевлаштування — це певна гарантія роботодавцем соціальних, економічних, трудових та інших прав працівника.

Чергова консультація була надана головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, застрахованих осіб, зайнятість, працевлаштування інвалідів та з питань дитячої праці у Дніпропетровському регіоні Валентиною Бабкіною студентці, яка закінчує навчання та планує в подальшому шукати роботу. Цікавий той факт, що за словами дівчини, причиною, яка спонукала її звернутися за консультацією до спеціалістів – це прослуханий по радіо аудіоролик Державної служби України з питань праці щодо «переваг офіційного працевлаштування» у громадському транспорті міста Дніпро, тому виникло бажання дізнатися більше про свої трудові права та знати, які державні гарантії має працівник у трудових правовідносинах.

І це є правильне рішення, адже майбутнім працівникам буде корисно вдосконалювати знання трудового законодавства та вміти його застосовувати у своїй майбутній трудовій діяльності.

За словами фахівця Головного управління, саме офіційне оформлення трудових відносин є, в першу чергу, гарантією захисту з боку держави, адже, для працівника «тіньова» зайнятість – це факт відсутності соціальних і матеріальних гарантій в майбутньому, а для роботодавця це є значна сума штрафу за неоформлених відповідно до чинного законодавства працівників, крім того, це є його негативна репутація.

Слід пам’ятати, що громадяни ризикують втратити право на пенсію, чи на її частину, адже при обчисленні пенсії враховується розмір зарплати, а для призначення пенсії за віком необхідно мати визначений законодавством певний період страхового стажу, який має тенденцію до зростання. Соціальний захист в період перебування у трудових відносинах та як наслідок, пенсійне забезпечення в майбутньому, залежить  в першу чергу від свідомої громадянської позиції самих працюючих. 

До переваг офіційного працевлаштування відносяться в першу чергу  економічні й соціальні гарантії: заробітна плата офіційно працевлаштованого працівника не може бути меншою мінімальної – 3 723 грн. (ст. 95 КЗпП); строки виплата заробітної плати  не рідше двох разів на місяць і розмір заробітної плати за першу половину місяця повинна бути не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника; заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки (ст. 115 КЗпП); право на оплату лікарняного; право на достроковий вихід на пенсію через шкідливі умови праці; право на скорочений робочий день, тиждень через шкідливі умови праці; право не працювати у вихідний і святковий день; право не залучатися до понаднормових робіт без бажання працівника; право на допомогу в зв’язку з безробіттям; право на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворювань та ін. Також громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Проте, деякі роботодавці ігнорують вимоги визначені трудовим законодавством України і змушують робітників працювати без оформлення трудових відносин, а заробітну плату виплачують «у конверті», тому легалізація заробітної плати та прихованої зайнятості на сьогодні є одним з пріоритетних напрямків роботи фахівців Головного управління.

Інформаційно для роботодавців!!!

Якщо при здійсненні заходів контролю інспекторами праці буде виявлено факт допуску до роботи працівників без належного оформлення, статтею 265 Кодексу законів про працю України передбачено відповідальність юридичних та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю у вигляді штрафу у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати встановленої Законом на момент виявлення порушення, а це 111690 грн за кожного працівника.

У разі якщо має місце недопущення до перевірки з питань допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків, розмір штрафу складе 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (372 300 грн.).

Фахівці наголошують, що сплата штрафу не звільняє від усунення порушень законодавства про працю. За порушення доведеться відповідати як посадовій особі, так і підприємству в цілому, а це може дуже негативно вплинути на фінансове становище підприємства. Тому, дотримання чинного законодавства, в тому числі офіційне працевлаштування громадян дає чітку гарантію як для розвитку бізнесу, так і добробуту держави вцілому.


03.08.2018 |

Повернутись назад